Objawy - Objawy - Zaćma może dotyczyć też Ciebie. Nie bagatelizuj jej objawów.

Objawy

objawy.org.pl

Jak odroźnić objawy?

Podwyzszony cholesterol

Kaszel alergiczny przeważnie przejawia się atakami podczas snu.

Spotyka się następujące czynniki wywołujące afatyczne zaburzenia mowy

Sen to przełączenie się organizmu na tak zwane „oszczędne funkcjonowani..Zaćma – znasz ten termin. Pamiętasz, jak Twoja babcia, pomimo okularów, nie mogła nawlec nitki na igłę? Pamiętasz, jak łatała dziury w Twoich spodniach tylko przy dziennym świetle, bo przy sztucznym nie widziała wystarczająco dobrze, aby to zrobić? Zastanawiasz się, dlaczego boli Cię głowa, jak czytasz, a literki zaczynają zlewać się ze sobą? To może być właśnie zaćma.

 

Wiele osób zna tę chorobę, ale bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że to schorzenie może dotyczyć właśnie ich. Czy przypadkiem tak nie jest u Ciebie? Uważasz, że jesteś za młody na zaćmę. Sądzisz, że pogarszający się wzrok można skorygować mocniejszymi okularami. Niestety nie zawsze tak jest. Z reguły zaćma występuje u osób starszych, ale może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że wkraczasz już w ten wiek?

Tylko okulista prawdę Ci powie

Codziennie bagatelizujesz różne znaki, które mogą świadczyć o tej chorobie. Czasem dziwisz się, że kolory nie są już takie intensywne jak kiedyś. Masz trudności z odczytaniem numeru nadjeżdżającego tramwaju czy autobusu. Nie… to przecież szkła w okularach są zbyt słabe. Drażni Cię słoneczne światło, ale… przecież zapomniałeś okularów przeciwsłonecznych.

Te wszystkie symptomy powinny skłonić Cię do wizyty u okulisty. Często rzeczywiście pomaga dobranie silnieszych soczewek lub szkieł do okularów. Niestety jednak nie zawsze. Siedząc na fotelu u lekarza, słyszysz diagnozę – zaćma. Zapada chwila ciszy. Gorączkowo walczysz z własnym przerażeniem, ale niepotrzebnie. Zaćma to dzisiaj choroba, którą można skutecznie wyleczyć.

Zaćma – skąd się wzięła?

Zaćma to zmętnienie naturalnej soczewki, która znajduje się w oku. To właśnie przez tą soczewkę światło dostaje się do wnętrza oka i tworzy obraz na siatkówce, a ten z kolei jest odczytywany i przetwarzany przez ludzki mózg. Gdy soczewka mętnieje, coraz mniej światła dostaje się do środka, gdzie wówczas powstaje niewyraźny, nieostry obraz. Nie jesteś już w stanie rozpoznać niektórych przedmiotów, obiektów czy informacji, które są niezbędne do normalnego funkcjonowania.

Z czasem soczewka przepuszcza coraz mniej tego światła, aby w skrajnych przypadkach zablokować je całkowicie. Nie wyobrażasz sobie funkcjonowania, widząc niewiele lub nie widząc niczego. I słusznie. Tak nie da się normalnie żyć. Ale nie należy dramatyzować. Dziś zaćma jest uleczalna. Lekarz z pewnością wyjaśni Ci, co trzeba zrobić w tej sytuacji.

Prosty zabieg pomoże pokonać zaćmę

Zaćmę leczy się poprzez wymianę naturalnej, mętnej soczewki na sztuczną, która skutecznie przywraca zdolność widzenia. Prosty zabieg chirurgiczny wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Chory nie musi przebywać w szpitalu, bo zabieg, w większości przypadków, przeprowadza się ambulatoryjnie. Cała procedura trwa od 15 do 30 minut i jest w całości bezbolesna.

W zależności od rodzaju sztucznej soczewki, po zabiegu możesz widzieć znacznie lepiej niż przed wystąpieniem pierwszych objawów zaćmy. Odpowiednio dobrana soczewka, pozwoli Ci nawet na rezygnację z okularów, których od lat używałeś do czytania. Rodzaj soczewki dobiera okulista w porozumieniu z Tobą. Od zdiagnozowania choroby do przeprowadzenia zabiegu, wcale nie muszą upłynąć lata. Zabiegi przeprowadza się bezpłatnie w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ i  wówczas czas oczekiwania jest bardzo długi. Możesz zdecydować się na zabieg odpłatny, co pozwoli Ci poddać się tej procedurze już w ciągu 2-3 tygodni i praktycznie od razu będziesz mógł cieszyć się „sokolim wzrokiem”.

 

ARTYKUŁYANEMIA

To potoczna nazwa niedokrwistości, czyli zbyt małej ilości hemoglobiny w erytrocytach...


OKULISTYKA

To nauka zajmująca się poznawaniem, zapobieganiem oraz leczeniem chorób związanych ze wzrokiem.


ALERGIA NA KURZ

Kurz pod względem zdrowia nie jest zapewne odzwierciedleniem przyjaciela człowieka...


agresja.objawy.org.pl

Czasem słyszy się, że jakaś osoba jest bardzo agresywna

FORUM - OSTATNIO PRZEGLĄDANIE

Rehabilitacja

Rehabilitacja, bądź inaczej fizjoterapia koncentruje się na przywróceniu chorej osobie funkcjonalności organizmu...

Afazja

Chciałam zapytać czy terapię osób z afazją - po udarach, urazach czaszki w wypadkach itp. może prowadzić logopeda czy jest to zajęcie dla neurologopedy. Nie pytam o umiejętności,ale o wymagane...

Leczenie. Rak

Rak może wywoływać zespół objawów, którym nie poświęcamy początkowo większej uwagi