Objawy -

Objawy

objawy.org.pl
Zaćma – znasz ten termin. Pamiętasz, jak Twoja babcia, pomimo okularów, nie mogła nawlec nitki na igłę? Pamiętasz, jak łatała dziury w Twoich spodniach tylko przy dziennym świetle, bo przy sztucznym nie widziała wystarczająco dobrze, aby to zrobić? Zastanawiasz się, dlaczego boli Cię głowa, jak czytasz, a literki zaczynają zlewać się ze sobą? To może być właśnie zaćma.

 

Wiele osób zna tę chorobę, ale bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że to schorzenie może dotyczyć właśnie ich. Czy przypadkiem tak nie jest u Ciebie? Uważasz, że jesteś za młody na zaćmę. Sądzisz, że pogarszający się wzrok można skorygować mocniejszymi okularami. Niestety nie zawsze tak jest. Z reguły zaćma występuje u osób starszych, ale może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że wkraczasz już w ten wiek?

Tylko okulista prawdę Ci powie

Codziennie bagatelizujesz różne znaki, które mogą świadczyć o tej chorobie. Czasem dziwisz się, że kolory nie są już takie intensywne jak kiedyś. Masz trudności z odczytaniem numeru nadjeżdżającego tramwaju czy autobusu. Nie… to przecież szkła w okularach są zbyt słabe. Drażni Cię słoneczne światło, ale… przecież zapomniałeś okularów przeciwsłonecznych.

Te wszystkie symptomy powinny skłonić Cię do wizyty u okulisty. Często rzeczywiście pomaga dobranie silnieszych soczewek lub szkieł do okularów. Niestety jednak nie zawsze. Siedząc na fotelu u lekarza, słyszysz diagnozę – zaćma. Zapada chwila ciszy. Gorączkowo walczysz z własnym przerażeniem, ale niepotrzebnie. Zaćma to dzisiaj choroba, którą można skutecznie wyleczyć.

Zaćma – skąd się wzięła?

Zaćma to zmętnienie naturalnej soczewki, która znajduje się w oku. To właśnie przez tą soczewkę światło dostaje się do wnętrza oka i tworzy obraz na siatkówce, a ten z kolei jest odczytywany i przetwarzany przez ludzki mózg. Gdy soczewka mętnieje, coraz mniej światła dostaje się do środka, gdzie wówczas powstaje niewyraźny, nieostry obraz. Nie jesteś już w stanie rozpoznać niektórych przedmiotów, obiektów czy informacji, które są niezbędne do normalnego funkcjonowania.

Z czasem soczewka przepuszcza coraz mniej tego światła, aby w skrajnych przypadkach zablokować je całkowicie. Nie wyobrażasz sobie funkcjonowania, widząc niewiele lub nie widząc niczego. I słusznie. Tak nie da się normalnie żyć. Ale nie należy dramatyzować. Dziś zaćma jest uleczalna. Lekarz z pewnością wyjaśni Ci, co trzeba zrobić w tej sytuacji.

Prosty zabieg pomoże pokonać zaćmę

Zaćmę leczy się poprzez wymianę naturalnej, mętnej soczewki na sztuczną, która skutecznie przywraca zdolność widzenia. Prosty zabieg chirurgiczny wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Chory nie musi przebywać w szpitalu, bo zabieg, w większości przypadków, przeprowadza się ambulatoryjnie. Cała procedura trwa od 15 do 30 minut i jest w całości bezbolesna.

W zależności od rodzaju sztucznej soczewki, po zabiegu możesz widzieć znacznie lepiej niż przed wystąpieniem pierwszych objawów zaćmy. Odpowiednio dobrana soczewka, pozwoli Ci nawet na rezygnację z okularów, których od lat używałeś do czytania. Rodzaj soczewki dobiera okulista w porozumieniu z Tobą. Od zdiagnozowania choroby do przeprowadzenia zabiegu, wcale nie muszą upłynąć lata. Zabiegi przeprowadza się bezpłatnie w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ i  wówczas czas oczekiwania jest bardzo długi. Możesz zdecydować się na zabieg odpłatny, co pozwoli Ci poddać się tej procedurze już w ciągu 2-3 tygodni i praktycznie od razu będziesz mógł cieszyć się „sokolim wzrokiem”.

 


Pozostałe tematy: