Objawy - Objawy - Czy śpiochy częściej chorują? Kiedy zbyt wiele snu szkodzi?

Objawy

objawy.org.pl

Jak odroźnić objawy?

Podwyzszony cholesterol

Kaszel alergiczny przeważnie przejawia się atakami podczas snu.

Spotyka się następujące czynniki wywołujące afatyczne zaburzenia mowy

Sen to przełączenie się organizmu na tak zwane „oszczędne funkcjonowani..Czy śpiochy częściej chorują? Kiedy zbyt wiele snu szkodzi?

 

Sen to jedna z naszych głównych potrzeb fizjologicznych. Bez niego nie możemy funkcjonować, a jego niedobór ma bardzo poważne konsekwencje: od rozdrażnienia i spadku koncentracji, poprzez depresję, aż po nadwagę i choroby serca. Wysypiać się więc trzeba. Jednak nadmiar snu okazuje się mieć równie groźne skutki. Jeżeli śpisz więcej niż 8 godzin na dobę, powinnaś dla własnego dobra zmienić ten nawyk.

Jak nadmiar snu wpływa na psychikę?

Krótka odpowiedź brzmi: źle. Za dużo snu uczyni Cię bowiem przygnębioną, rozdrażnioną, bez energii do działania. Pogorszy Twoją pamięć i koncentrację, wpłynie negatywnie na efektywność w pracy i stosunki z otoczeniem. Już samo poczucie, że znów spałaś więcej, niż zaplanowałaś, z pewnością pogorszy Twoje samopoczucie. Osoby, które śpią długo, przeważnie wstają z łóżka rozleniwione i wszystko robią kilka razy wolniej niż ranne ptaszki, a to daje poczucie zmarnowanego czasu.

Są okresy, kiedy potrzeba dłuższego snu jest naturalna - na przykład, gdy jesteś chora lub masz dużo stresów. Wówczas organizm musi się zregenerować i możesz pozwolić sobie na spędzanie w łóżku więcej czasu niż zazwyczaj. Jednak kilka dni leniuchowania wystarczy, bo oprócz fatalnego samopoczucia zafundujesz sobie problemy zdrowotne.

Oto kilka konsekwencji zbyt długiego snu:

  • Większe prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy - obserwacje amerykańskich naukowców wykazały, że osoby, które śpią krócej niż 5 lub dłużej niż 9 godzin na dobę częściej zapadają na tę groźną chorobę (1).
  • Nadmiar snu jest powiązany z depresją - badania dowiodły, że 15% ludzi chorych na depresję śpi za dużo (1).
  • Nadwaga - kiedy śpisz długo, w ciągu dnia mniej się ruszasz, mniej spalasz, a to w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do wzrostu wagi.
  • Bóle głowy, czyli najbardziej uciążliwa konsekwencja długiego spania. Wynikają one z zaburzenia pracy neuroprzekaźników w mózgu.
  • Bóle pleców - występują szczególnie wtedy, jeśli masz niewygodny, źle dobrany materac. Ponadto osoby, którym doskwierają dolegliwości dolnego odcinka kręgosłupa, powinny postawić na aktywny tryb życia.
  • Choroby serca - kolejne obserwacje wykazały, że występują one częściej u osób zbyt mocno kochających swoje łóżko... (1).Jak się wreszcie obudzić?

Jeśli przywykłaś do dłuższego spania, czas zapomnieć o tym zgubnym nawyku. Przede wszystkim wyreguluj swój zegar biologiczny - wyznacz sobie stałe pory kładzenia się i wstawania, a następnie konsekwentnie ich przestrzegaj - nawet w weekendy! Będzie ciężko, owszem, ale trud się opłaci. W ciągu dnia staraj się być aktywna i spędzaj czas na świeżym powietrzu, a na trzy godziny przed pójściem do łóżka nie spożywaj posiłków, ani nie sięgaj po napoje z kofeiną. To zapewni Ci zdrowy, regenerujący sen.

1. Gary Wickman, Oversleeping Side Effects, HealthGuidance, dostęp: 25.03.2015

ARTYKUŁYANEMIA

To potoczna nazwa niedokrwistości, czyli zbyt małej ilości hemoglobiny w erytrocytach...


OKULISTYKA

To nauka zajmująca się poznawaniem, zapobieganiem oraz leczeniem chorób związanych ze wzrokiem.


ALERGIA NA KURZ

Kurz pod względem zdrowia nie jest zapewne odzwierciedleniem przyjaciela człowieka...


agresja.objawy.org.pl

Czasem słyszy się, że jakaś osoba jest bardzo agresywna

FORUM - OSTATNIO PRZEGLĄDANIE

Rehabilitacja

Rehabilitacja, bądź inaczej fizjoterapia koncentruje się na przywróceniu chorej osobie funkcjonalności organizmu...

Afazja

Chciałam zapytać czy terapię osób z afazją - po udarach, urazach czaszki w wypadkach itp. może prowadzić logopeda czy jest to zajęcie dla neurologopedy. Nie pytam o umiejętności,ale o wymagane...

Leczenie. Rak

Rak może wywoływać zespół objawów, którym nie poświęcamy początkowo większej uwagi