Objawy -

Objawy

objawy.org.pl
Łupież jest chorobą skóry głowy, która jest dość wstydliwa i bardzo uciążliwa. Mimo że jest to problem dotykający wielu ludzi, nieustannie wiążę się z poczuciem zażenowania, a niejednokrotnie prowadzi nawet do zaniżonej samooceny. Nic w tym dziwnego - jasnożółte lub białawe płaty łupieżu wyraźnie odznaczają się na odzieży, stwarzając niekorzystny wizerunek. Łupież jest problemem wielowymiarowym. Każdy, kto się z nim boryka zastanawia się: jak skutecznie pozbyć się łupieżu? Jednak, aby to zrobić, należy najpierw dokładnie sprawdzić jego przyczyny i poznać najlepsze sposoby leczenia.

O przyczynach powstawania łupieżu

Jak podkreślają dermatolodzy, zawsze przed rozpoczęciem leczenia łupieżu należy sprawdzić jego przyczynę. Jest to bardzo ważne, ponieważ wyłącznie prawidłowe jej rozpoznanie pozwala na wprowadzenie odpowiedniej kuracji i zastosowanie najlepszych leków czy kosmetyków.

Przyczyn powstawania łupieżu jest wiele. Do najczęstszych z nich zalicza się:

 • patologiczny rozrost grzybów i bakterii na powierzchni skóry głowy,

 • nieodpowiednio dobrane kosmetyki i niewłaściwa pielęgnacja skóry,

 • toksyny środowiskowe: zanieczyszczenia powietrza, chlorowana woda, itp.,

 • zaburzenia układu immunologicznego,

 • zaburzenia gospodarki hormonalnej,

 • niezdrowy tryb życia i nieprawidłowo zbilansowaną dietę,

 • uwarunkowania genetyczne.

Mimo tego, że przyczyn powstawania łupieżu może być wiele, wszystkie z nich prowadzą do zaburzeń pracy gruczołów łojowych, które zaczynają produkować zbyt dużą ilość sebum. Ten patomechanizm prowadzący do powstania łojotoku jest główną bezpośrednią przyczyną opisywanej choroby skóry.

O objawach łupieżu

Skoro wiemy już, że łupież wywoływany jest przez patologiczny łojotok skóry głowy, warto teraz wskazać, w jaki sposób dochodzi do powstawania nieestetycznych płatów. Otóż łupież wywołany jest przez zbyt intensywne złuszczanie się naskórka. Taka samoregeneracja skóry pobudzana i stymulowana jest właśnie poprzez nadprodukcję sebum. W wyniku coraz częstszego (niż co 2 tyg.) złuszczania tworzą się skupiska małych lub większych płatów martwego naskórka nazywane właśnie łupieżem.

Warto tutaj zaznaczyć, że na ogół wyróżnia się dwa rodzaje łupieżu:

 • łupież suchy, występujący w postaci małych delikatnych płatków naskórka, a nawet drobnego pyłku,

 • łupież tłusty, czyli znacznie większe i grubsze płaty naskórka, które nie opadają, ale przyklejają się do skóry głowy oraz włosów.

O leczeniu łupieżu

Kiedy wystarczy zwykły szampon przeciwłupieżowy, a kiedy należy wybrać się do specjalisty?

Łupież jest schorzeniem skóry, które w naszym społeczeństwie występuje dość często. Osoby, które mają łupież sporadycznie, wywołany gwałtownymi zmianami, mogą oprzeć leczenie wyłącznie na odpowiedniej pielęgnacji. W tym celu należy wybrać specjalny szampon na łupież, który przywróci skórze głowy równowagę, a także zniweluje kłopotliwe objawy.

Z kolei osoby, borykające się z intensywnym i wciąż nawracającym łupieżem, bez wątpienia powinny zgłosić się do dermatologa. Może się bowiem okazać, że problem łojotoku ma bardzo poważną, zdrowotną przyczynę. Wizyty u specjalisty nie mogą także odwlekać ci, którzy uskarżają się na towarzyszący łupieżowi świąd czy pieczenie.

Jaki szampon na łupież będzie najskuteczniejszy?

Z wyborem szamponu przeciwłupieżowego jest dokładnie tak, jak z wyborem każdego innego kosmetyku. Kluczową kwestią jest tu dopasowanie preparatu do typu i potrzeb swojej skóry. Idąc tym tropem, najbardziej podstawowym rozróżnieniem będzie to na szampon na łupież suchy i tłusty (więcej na ten temat dowiesz się na stronie internetowej: http://www.laroche-posay.pl/artyku%C5%82/%C5%82upie%C5%BC/a5904.aspx).

Jak przebiega dermatologiczne leczenie łupieżu?

Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na to pytanie. Ponieważ przyczyn powstawania łupieżu jest wiele, wiele jest również sposobów jego zwalczania. W niektórych przypadkach jedynie lekarz specjalista jest w stanie postawić odpowiednią diagnozę i dobrać do niej najskuteczniejsze leczenie. Przykładowo, jeśli łupież ma podłoże w pracy gospodarki hormonalnej, wówczas lekarz zaleca farmaceutyki, mające uspokoić rozhuśtane hormony, z kolei, jeśli przyczyną łupieżu są grzyby i bakterie, wówczas, dermatolog zaleca stosowanie środków bakteriobójczych i farmaceutyków przeciwłupieżowych.

Jakie są inne sposoby na łupież?

 • dokładne i poprawne mycie głowy minimum dwa razy w tygodniu,

 • stosowanie odpowiedniego szamponu przeciwłupieżowego,

 • redukcja poziomu stresu,

 • zmiany w diecie,

 • ograniczenie stylizacji włosów.
Pozostałe tematy: