Objawy - Objawy - Jak pozbyć się łupieżu? O przyczynach, objawach i leczeniu skóry głowy z łupieżu

Objawy

objawy.org.pl

Jak odroźnić objawy?

Podwyzszony cholesterol

Kaszel alergiczny przeważnie przejawia się atakami podczas snu.

Spotyka się następujące czynniki wywołujące afatyczne zaburzenia mowy

Sen to przełączenie się organizmu na tak zwane „oszczędne funkcjonowani..Łupież jest chorobą skóry głowy, która jest dość wstydliwa i bardzo uciążliwa. Mimo że jest to problem dotykający wielu ludzi, nieustannie wiążę się z poczuciem zażenowania, a niejednokrotnie prowadzi nawet do zaniżonej samooceny. Nic w tym dziwnego - jasnożółte lub białawe płaty łupieżu wyraźnie odznaczają się na odzieży, stwarzając niekorzystny wizerunek. Łupież jest problemem wielowymiarowym. Każdy, kto się z nim boryka zastanawia się: jak skutecznie pozbyć się łupieżu? Jednak, aby to zrobić, należy najpierw dokładnie sprawdzić jego przyczyny i poznać najlepsze sposoby leczenia.

O przyczynach powstawania łupieżu

Jak podkreślają dermatolodzy, zawsze przed rozpoczęciem leczenia łupieżu należy sprawdzić jego przyczynę. Jest to bardzo ważne, ponieważ wyłącznie prawidłowe jej rozpoznanie pozwala na wprowadzenie odpowiedniej kuracji i zastosowanie najlepszych leków czy kosmetyków.

Przyczyn powstawania łupieżu jest wiele. Do najczęstszych z nich zalicza się:

 • patologiczny rozrost grzybów i bakterii na powierzchni skóry głowy,

 • nieodpowiednio dobrane kosmetyki i niewłaściwa pielęgnacja skóry,

 • toksyny środowiskowe: zanieczyszczenia powietrza, chlorowana woda, itp.,

 • zaburzenia układu immunologicznego,

 • zaburzenia gospodarki hormonalnej,

 • niezdrowy tryb życia i nieprawidłowo zbilansowaną dietę,

 • uwarunkowania genetyczne.

Mimo tego, że przyczyn powstawania łupieżu może być wiele, wszystkie z nich prowadzą do zaburzeń pracy gruczołów łojowych, które zaczynają produkować zbyt dużą ilość sebum. Ten patomechanizm prowadzący do powstania łojotoku jest główną bezpośrednią przyczyną opisywanej choroby skóry.

O objawach łupieżu

Skoro wiemy już, że łupież wywoływany jest przez patologiczny łojotok skóry głowy, warto teraz wskazać, w jaki sposób dochodzi do powstawania nieestetycznych płatów. Otóż łupież wywołany jest przez zbyt intensywne złuszczanie się naskórka. Taka samoregeneracja skóry pobudzana i stymulowana jest właśnie poprzez nadprodukcję sebum. W wyniku coraz częstszego (niż co 2 tyg.) złuszczania tworzą się skupiska małych lub większych płatów martwego naskórka nazywane właśnie łupieżem.

Warto tutaj zaznaczyć, że na ogół wyróżnia się dwa rodzaje łupieżu:

 • łupież suchy, występujący w postaci małych delikatnych płatków naskórka, a nawet drobnego pyłku,

 • łupież tłusty, czyli znacznie większe i grubsze płaty naskórka, które nie opadają, ale przyklejają się do skóry głowy oraz włosów.

O leczeniu łupieżu

Kiedy wystarczy zwykły szampon przeciwłupieżowy, a kiedy należy wybrać się do specjalisty?

Łupież jest schorzeniem skóry, które w naszym społeczeństwie występuje dość często. Osoby, które mają łupież sporadycznie, wywołany gwałtownymi zmianami, mogą oprzeć leczenie wyłącznie na odpowiedniej pielęgnacji. W tym celu należy wybrać specjalny szampon na łupież, który przywróci skórze głowy równowagę, a także zniweluje kłopotliwe objawy.

Z kolei osoby, borykające się z intensywnym i wciąż nawracającym łupieżem, bez wątpienia powinny zgłosić się do dermatologa. Może się bowiem okazać, że problem łojotoku ma bardzo poważną, zdrowotną przyczynę. Wizyty u specjalisty nie mogą także odwlekać ci, którzy uskarżają się na towarzyszący łupieżowi świąd czy pieczenie.

Jaki szampon na łupież będzie najskuteczniejszy?

Z wyborem szamponu przeciwłupieżowego jest dokładnie tak, jak z wyborem każdego innego kosmetyku. Kluczową kwestią jest tu dopasowanie preparatu do typu i potrzeb swojej skóry. Idąc tym tropem, najbardziej podstawowym rozróżnieniem będzie to na szampon na łupież suchy i tłusty (więcej na ten temat dowiesz się na stronie internetowej: http://www.laroche-posay.pl/artyku%C5%82/%C5%82upie%C5%BC/a5904.aspx).

Jak przebiega dermatologiczne leczenie łupieżu?

Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na to pytanie. Ponieważ przyczyn powstawania łupieżu jest wiele, wiele jest również sposobów jego zwalczania. W niektórych przypadkach jedynie lekarz specjalista jest w stanie postawić odpowiednią diagnozę i dobrać do niej najskuteczniejsze leczenie. Przykładowo, jeśli łupież ma podłoże w pracy gospodarki hormonalnej, wówczas lekarz zaleca farmaceutyki, mające uspokoić rozhuśtane hormony, z kolei, jeśli przyczyną łupieżu są grzyby i bakterie, wówczas, dermatolog zaleca stosowanie środków bakteriobójczych i farmaceutyków przeciwłupieżowych.

Jakie są inne sposoby na łupież?

 • dokładne i poprawne mycie głowy minimum dwa razy w tygodniu,

 • stosowanie odpowiedniego szamponu przeciwłupieżowego,

 • redukcja poziomu stresu,

 • zmiany w diecie,

 • ograniczenie stylizacji włosów.ARTYKUŁYANEMIA

To potoczna nazwa niedokrwistości, czyli zbyt małej ilości hemoglobiny w erytrocytach...


OKULISTYKA

To nauka zajmująca się poznawaniem, zapobieganiem oraz leczeniem chorób związanych ze wzrokiem.


ALERGIA NA KURZ

Kurz pod względem zdrowia nie jest zapewne odzwierciedleniem przyjaciela człowieka...


agresja.objawy.org.pl

Czasem słyszy się, że jakaś osoba jest bardzo agresywna

FORUM - OSTATNIO PRZEGLĄDANIE

Rehabilitacja

Rehabilitacja, bądź inaczej fizjoterapia koncentruje się na przywróceniu chorej osobie funkcjonalności organizmu...

Afazja

Chciałam zapytać czy terapię osób z afazją - po udarach, urazach czaszki w wypadkach itp. może prowadzić logopeda czy jest to zajęcie dla neurologopedy. Nie pytam o umiejętności,ale o wymagane...

Leczenie. Rak

Rak może wywoływać zespół objawów, którym nie poświęcamy początkowo większej uwagi