Objawy -

Objawy

objawy.org.pl
Jak wygrać z zaćmą?

Nasz wzrok narażony jest na wiele szkodliwych czynników obecnych w otoczeniu. Są to nie tylko ekrany komputerów, tabletów czy telefonów komórkowych, jest to też różnego typu promieniowanie lub leki, które nie są pozbawione działań niepożądanych i mogą skutkować negatywnym wpływem na nasz narząd wzroku.

Co to jest zaćma?

Zaćma (łac. cataracta) to choroba oczu, w której degeneracji ulega soczewka. Staje się ona nieprzeźroczysta, przez co nie może wypełniać swoich funkcji, którymi są skupianie i ustawianie ostrości światła na siatkówce oka. Zaćma w sposób podstępny upośledza naszą zdolność widzenia. Wzrok pogarsza się powoli, obraz staje się coraz mniej wyraźny i zamazany. Co więcej, trudno jest samemu zauważyć rozwój choroby, gdyż zmiany w procesie widzenia następują tak powoli, że chory przyzwyczaja się do nich i nie odczuwa wyraźnego dyskomfortu.

Wyróżnia się dwa rodzaje zaćmy: wrodzoną i wtórną. W przypadku zaćmy wrodzonej rolę odgrywają m.in.: czynniki genetyczne, zakażenia wewnątrzmaciczne, leki stosowane w ciąży - zwłaszcza w pierwszym trymestrze (np. kortykosteroidy, sulfonamidy) czy aberracje chromosomalne (np. zespół Downa). Zaćma wtórna ma związek z: występowaniem cukrzycy, urazami i innymi schorzeniami gałki ocznej, niedoczynnością przytarczyc czy atopowym zapaleniem skóry.

Patogeneza choroby

Patogeneza zaćmy nie jest do końca wyjaśniona. Za najbardziej prawdopodobną przyczynę uważa się tworzenie i osadzanie na soczewce oka skupisk białkowych substancji o wysokiej masie cząsteczkowej, co skutkuje zmianą refrakcji i przejrzystości soczewki. Staje się ona żółta, biaława lub nawet brązowawa. Istnieją badania wskazujące, że zapoczątkować i przyspieszyć rozwój zaćmy może również stres oksydacyjny.

Sposoby zapobiegania

Dowiedziono, że pacjenci cierpiący z powodu zaćmy mieli zwiększone stężenie produktów utlenienia lipidów w ciałku szklistym i w soczewce. Sugeruje to, że w prewencji zaćmy znaczenie może mieć dieta, jeśli będzie ona bogata w produkty o wysoki poziomie tzw. antyutleniaczy. Hipotezę potwierdziły wyniki badań, w których dieta osób włączonych do eksperymentu suplementowana była w różne rodzaje karotenoidów. Stwierdzono, że rozwój katarakty był 5 razy wolniejszy u osób zażywających zeaksantynę i luteinę w porównaniu z sytuacją, gdy nie przyjmowano tych substancji. Spożywanie innych karotenoidów nie korelowało z ochronnym działaniem na oczy.

Sposoby leczenia

Jak do tej pory jedynym skutecznym sposobem na wyleczenie jest ingerencja chirurgiczna (fakoemulsyfikacja), która polega na usunięciu części soczewki lub rozbiciu za pomocą ultradźwięków jej zmętniałego fragmentu i zastąpieniu ich nową soczewką. Wraz z rozwojem medycyny testuje się coraz więcej nowoczesnych metod zabiegowych (m.in. technika FLACS z zastosowaniem lasera femtosekundowego lub dwuosiowa technika małego cięcia). Nowe procedury wymagają jeszcze testów, które są niezbędne by potwierdzić ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Przeprowadzone meta analizy pokazują, że nowa metoda może redukować średnią ilość energii dozowanej do oka pacjenta a to wiąże się ze zmniejszeniem uszkodzeń termicznych tkanek ocznych spowodowanych ultradźwiękami.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź na Damian.pl


Pozostałe tematy: