Objawy - Objawy - Do czego może doprowadzić choroba nowotworowa i jej leczenie?

Objawy

objawy.org.pl

Jak odroźnić objawy?

Podwyzszony cholesterol

Kaszel alergiczny przeważnie przejawia się atakami podczas snu.

Spotyka się następujące czynniki wywołujące afatyczne zaburzenia mowy

Sen to przełączenie się organizmu na tak zwane „oszczędne funkcjonowani..Do czego może doprowadzić choroba nowotworowa i jej leczenie?

Chemioterapia jest metodą, która za pomocą leków cytostatycznych pomaga w leczeniu złośliwych nowotworów. Oprócz nich używa się również leków hormonalnych. Leki cytostatyczne zabijają komórki, które w szybkim tempie dzielą się, dlatego oprócz komórek nowotworowych, zniszczeniu ulegają również zdrowe komórki organizmu.

Chemioterapia niesie za sobą wiele skutków ubocznych, które różnią się w zależności od leków przyjmowanych przez chorą oraz od indywidualnej odporności organizmu. U jednych kobiet skutki te maja bardzo ostry przebieg, natomiast u innych dość łagodny. Do najczęściej występujących skutków ubocznych, zalicza się:

 

- niedokrwistość, czyli zahamowanie funkcji szpiku, co wpływa na redukcję czerwonych krwinek. Kobiety, których dotknęła anemia mogą czuć się ciągle zmęczone i bezsilne.

 

- wypadanie włosów i łysienie. Już po 2-3 tygodniach po rozpoczęciu chemioterapii, chora może utracić włosy. Dotyczy to wszystkich owłosionych miejsc na ciele człowieka, czyli skóra głowy, brwi, ramiona czy nogi. Niektórzy tracą włosy całkowicie, natomiast u innych dochodzi jedynie do osłabienia oraz przerzedzenia włosów.

 

- owrzodzenie lub podrażnienie jamy ustnej, na skutek przyjmowania chemioterapii. W celu zminimalizowania ryzyka infekcji, onkolog może skierować pacjenta przed chemioterapią do stomatologa, aby oczyścić zęby.

 

- trombocytopenia, czyli zahamowanie funkcji szpiku kostnego, w skutek czego obniża się liczba płytek krwi. Występują wtedy trudności z krzepnięciem krwi. Pacjenci mają problemy nawet z zahamowaniem krwawienia z niewielkiej rany.

 

- eutropenia, jest to bardzo poważne zahamowanie funkcji szpiku kostnego, które wpływa na neutrofile, czyli podstawowy rodzaj komórek białych krwi. Neutrofile są niezwykle ważne w zwalczaniu infekcji, dlatego drastyczny spadek ich ilości może powodować rozwój poważnej, a nawet śmiertelnej choroby. W ciężkich przypadkach eutropenii, lekarz może nawet przerwać chemioterapię.

 

- zmiana smaku – chemioterapia wpływa na smak pacjenta. Często zdarza się, że dla chorego, potrawy, które znał i lubił smakują w całkiem inny sposób. Na szczęście, tuż po zakończeniu chemioterapii, prawidłowe smaki powracają.

 

- bardzo dotkliwym dla młodych ludzi skutkiem chemioterapii jest utrata płodności. Leki cytostatyczne zabijają komórki jajowe, co prowadzi do bezpłodności lub przedwczesnej menopauzy. Dlatego tak ważne jest, aby poznać metody zachowania płodności, do których należy m.in. zamrożenie komórek jajowych.

 

Do skutków ubocznych chemioterapii zalicza się także: biegunki, mdłości i wymioty, zmęczenie, pogorszenie pracy serca i płuc, wysypki na ciele oraz wiele innych dolegliwości.

 

ARTYKUŁYANEMIA

To potoczna nazwa niedokrwistości, czyli zbyt małej ilości hemoglobiny w erytrocytach...


OKULISTYKA

To nauka zajmująca się poznawaniem, zapobieganiem oraz leczeniem chorób związanych ze wzrokiem.


ALERGIA NA KURZ

Kurz pod względem zdrowia nie jest zapewne odzwierciedleniem przyjaciela człowieka...


agresja.objawy.org.pl

Czasem słyszy się, że jakaś osoba jest bardzo agresywna

FORUM - OSTATNIO PRZEGLĄDANIE

Rehabilitacja

Rehabilitacja, bądź inaczej fizjoterapia koncentruje się na przywróceniu chorej osobie funkcjonalności organizmu...

Afazja

Chciałam zapytać czy terapię osób z afazją - po udarach, urazach czaszki w wypadkach itp. może prowadzić logopeda czy jest to zajęcie dla neurologopedy. Nie pytam o umiejętności,ale o wymagane...

Leczenie. Rak

Rak może wywoływać zespół objawów, którym nie poświęcamy początkowo większej uwagi